Sıkça Sorulan Sorular

CE BELGESİ NEDİR?

CE işareti “Conformite European” kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir. Bu kelimelerin anlamı ‘Avrupa’ya Uygunluk’ tur.  CE İşareti kullanımının, CE Belgesi kullanımına göre daha doğru ifadedir. CE Belgesi olarak bilinen kavram aslında daha resmi bir kullanım ile üreticiye CE işaretini iliştirme hakkını sunan hukuki belge’ dir.

 

‘CE’ Belgesinin, yönetmeliklerdeki farklı isimlerine ,

  • Sıvı ve Gaz Yakıtlı Sıcak Su Kazanları yönetmeliğindeki ‘’Modül B – AT Tip Uygunluk Belgesi’’
  • Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelikte ‘’Modül C2 – Rastgele Gözetim Belgesi’’
  • Yapı Malzemeleri Yönetmeliğinde ‘’Fabrika Üretim Kontrolü Uygunluk Belgesi’’ örnek verilebilir.

CE BELGESİNİ ALMA SÜRESİ NE KADARDIR?

Belgelendirme süreci için bir zaman belirlemesi, onaylanmış kuruluşların akreditasyon kuralları gereği uyması zorunlu olan kurallar sebebi ile net olarak yapılamamaktadır.

 

Belgelendirme süreci, ürünün özelliklerine, kullanım alanlarına, dâhil oldukları yönetmelik ve ilgili standartların kapsamındaki gereksinimlere göre önemli değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Süreci kısaltmak için üreticilere düşen görev, ürünleri ile ilgili gereksinimlere hâkim olmaktır. Buna ek olarak üreticilerin kalite yönetim sistemlerinin etkin uygulanıyor olması belgelendirme sürecini kısaltan başka faktörlerden birisidir.

 

Belgelendirme süreci ile ilgili  Standard Sertifikasyonun uzman kadrosu ile iletişime geçip, belgelendirmek istediğiniz ürünlerinizin sertifikasyon süreci ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

NEDEN CE BELGESİ ALMALIYIM?

Üreticiler, ürünlerini Avrupa Birliği üye ülkelerinde ve ülkemizde piyasaya sunmak istediğinde ilgili yasal gerekliliklere uymak zorundadırlar.

CE belgelendirme süreci gönüllülük esasına dayanmayan bir uygulamadır. Eğer ürün bir yönetmeliğin kapsamında ise ce belgelendirme zorunluluktur, eğer ürün herhangi bir yönetmeliğin kapsamında değil ise o zaman da ‘CE işaretinin’ kullanımı mümkün olmamaktadır.

 

CE İşareti, ürünlerin Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş temel emniyet, çevre ve sağlık kriterlerini karşıladığını ifade etmektedir.

 

CE işaretinin sadece Avrupa Birliği üye ülkelerine ürün gönderimi yaparken gümrük işlemleri kapsamında zorunlu olduğu düşüncesi yanlıştır. Çünkü ülkemiz sınırları içinde de bakanlıklar tarafından piyasa gözetim denetimi yapılarak, CE işareti kapsamındaki ürünler tespit edilmekte ve ürünlerin üzerinde CE etiketi istenmektedir.

 

CE etiketi olmayan ürünler Avrupa Birliği üye ülkelerinde ve Türkiye’de piyasaya arz edilemez. Yönetmeliklerin kapsamına giren ürünlerin CE işareti olmadan satışı yasaktır.

 

Eğer ürünler, CE işareti olmadan piyasaya arz edilmişse, tespit edilmesi durumunda ilgili bakanlık tarafından, idari yaptırım cezası, ürünlerin piyasadan geri çağrılması veya üretimin fiilen durdurulmasına kadar varan cezalara tabi tutulabilmektedir.

 

Ülkemizde ve Avrupa Birliği üye ülkelerinde üreticiler, ürünlerini piyasaya arz etmeden önce CE Belgesi almak zorundadır.

CE İŞARETİ HANGİ ÜLKELERDE GEÇERLİDİR?

CE işareti, Avrupa Birliği üye ülkelerinde ve Türkiye’de geçerlidir.

 

CE işaretinin güven ifade etmesinden ötürü küresel anlamda tanınırlığının ve bilinirliğinin her geçen gün arttığını belirtmek gerekir. Direk yasal mevzuat olmasa dahi, Asya, Ortadoğu ve Uzakdoğu’daki birçok ülkede gönüllülük esasında kabul görebilmektedir.

CE BELGESİ NEREDEN ALINIR?

CE Belgesi, Standard Sertifikasyon gibi Onaylanmış Kuruluş statüsüne sahip olan belgelendirme kuruluşlarından alınmalıdır. Avrupa Birliği sınırlarında içerisinde 1000’e yakın Onaylanmış Kuruluş 31 adet yönetmelik kapsamında ürünlerin CE belgelendirmesi süreçlerinde görev almaktadır.

 

Eğer yönetmelikte CE işareti ile ilgili bir onaylanmış kuruluşa görev verilmiş ise, bu durumda Onaylanmış Kuruluş statüsüne sahip olmayan diğer herhangi bir belgelendirme kuruluşundan alından belgeler geçersiz olmaktadır.

 

Üreticiler yanlışlıkla onaylanmış kuruluş yetkisine sahip olmayan bir belgelendirme kuruluşundan belge aldıysa, bu konuda yasal açıdan bir işlem yapılamamakla beraber, bu belgeler geçerli sayılamamaktadır. Bu anlamda sorumluluk üreticilerde olduğu için belgeyi yayınlayacak kurumun ilgili yönetmelikte onaylanmış kuruluş statüsüne sahip olduğundan emin olmak gerekir.

 

Bir onaylanmış kuruluşun diğer herhangi bir belgelendirme kuruluşundan farklı olarak 4 haneli bir kimlik numarasına sahiptir. Standard Sertifikasyonun kimlik numarası 2674’ tür. Kuruluşun ilgili yönetmelikte yetkiye sahip olup olmadığı Avrupa Birliği Komisyonunun resmi yayın organı olan ‘NANDO’ veri tabanından kontrol edilebilir.

HANGİ ÜRÜNLER İÇİN CE BAŞVURUSU YAPILMALIDIR?

CE İşareti başvurusu yapmak için ürünlerin ancak Avrupa Birliğinde ya da ülkemizde satışa sunulacak olması ve ürünün CE işaretine tabii olduğunu belirleyen 31 adet yönetmelikten birinin kapsamında olması gereklidir.

 

Ürününüzün bir yönetmelik kapsamında olup olmadığını öğrenmek isterseniz tüm iletişim kanallarımız aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz!

Standard Sertifikasyon olarak bu alanda akredite bir şekilde hizmet vermekteyiz.

Şimdi Standartlarınızı Belirleyin!

Ücretsiz Danışma Fırsatı